Růst cen diamantů

Růst cen diamantů

Bylo to někdy na konci loňských letních prázdnin, kdy jsem přirovnával nákup zlata a diamantů k nákupu deštníku ve chvíli, kdy je obloha zalita zářícím sluncem a nikde ani mráček ze kterého by mohlo zapršet.

Ten kdo v té době (nebo i dříve) nákup učinil, je jistě spokojen. Zlato je na vzestupu již od srpna 2018 a jeho cenový přírůstek je velmi příjemný.

Nyní však již zaznamenaly svůj větší pohyb i diamanty. Pokud byly minulé dva roky ovlivněny větší mírou nabídky suroviny na trhu, pak tato situace pomalu končí a oživující poptávka již posunula ceny výš. Avizovaný pokles produkce na příští rok (2021) o 8% není zanedbatelný rozdíl. K tomu přispívá i situace na finančních trzích, která vypadá všelijak jen ne rozumně.

Bankami a státy podporovaná inflace bude nadále znehodnocovat úspory střadatelů a s horšící se kondicí světové ekonomiky vzrostou nová rizika pro bankovní sektor. Nikdo asi nechce o své pracně vydělané peníze přicházet, nebo je zcela ztratit.

Proto je naprosto důvodné, chceme-li si ochránit hodnotu vyjádřenou v penězích tyto peníze směňovat za reálná aktiva s vlastní vnitřní hodnotou, což jsou právě drahé kovy a diamanty.


Tabulka cenových změn za minulý týden:

Facebook
YouTube
Instagram