Stav trhu se zlatem

Stav trhu se zlatem

- Cena zlata zahájila 2. čtvrtletí růstem, který v červnu přerušila lehká korekce na ceně kolem 1.780 USD/unci. Očekáváme však v krátké době další vzestup, protože poptávka po nákupu fyzického kovu nepolevuje.

- FED zveřejnil svůj záměr začít zvyšovat základní úrokovou míru pravděpodobně již v roce 2023. Účelem tohoto prohlášení je nejspíše snaha zpomalit růst cen komodit a ostatních aktiv, ale i zbrzdit stále rychleji rostoucí inflaci.

- Pro evropské banky začal v červnu platit soubor regulí známý jako Basilej III. Díky němu se fyzické zlato dostává v rozvahách bank do kategorie bezrizikových a vysoce likvidních aktiv, stejně jako hotovost.

- Zájem o fyzické investiční zlato nadále roste. Banky i další finanční instituce avizují své záměry zvyšovat podíl zlata ve svých portfoliích. Rafinérie drahých kovů jsou již více než rok na hranici svých výrobních kapacit.

- V nákupech zlata pokračují i centrální banky, např. Polska a Maďarska, Rusko a Čína ve svých rezervách fyzickým zlatem nahrazují americký dolar.

- Za první čtvrtletí letošního roku bylo nakoupeno o 36 % zlata více, než tomu bylo v roce 2020. Poptávka roste již tři po sobě jdoucí čtvrtletí a objemy nákupů fyzického zlata jsou nejvyšší od roku 2016.

- Rostou i úspory domácností a firem. Vklady na běžných účtech u bank jsou nejvyšší v historii. S rostoucí mírou inflace budou právě tyto rezervy na své hodnotě ztrácet a investice do dlouhodobě prosperujících aktiv jsou daleko jistější.

Centrální banky nadále udržují finanční trhy v jejich odtrženosti od reálné ekonomiky, kdy daly přednost politice udržení maximální zaměstnanosti (bez ohledu na efektivitu) za cenu ztáty hodnoty peněz. Naopak prosakují informace o dalších společnostech, které vlivem současné situace jsou nuceny propouštět své zaměstnance, protože v řadě případů i přes čerpání podpůrných fianančních programů a dalších úvěrů se jejich finanční situace nadále zhoršuje.

I přes informační ticho hlavních medií, kde probíhá exklusivně každodenní Covid-show je nadevše jasné, že po prázdninách nastane horký podzim.

Využijte ono "ticho před bouří" k zamyšlení a přípravě ochranné linie proti důsledkům nekompetentní politiky a činů politických elit a nadnárodních firem, které se vydaly na cestu k socialismu, který jak víme ze zkušenosti trvá pouze do chvíle, dokud nedojdou peníze.…

Vstupujeme do doby, kdy bohatství a míra zajištění se bude měřit zcela jinými pravidly a aktivy, než jsme byli zvyklí dlouhá desetiletí a je pouze na každém z nás, zda se naučíme s nimi pracovat a efektivně je používat....

 

Facebook
YouTube
Instagram