Znáš tato čísla...

Znáš tato čísla...

ZPRÁVA O VÝVOJI TRHU S DIAMANTY

Dle zprávy společnosti Alrosa ceny surových a broušených diamantů budou nadále růst kvůli dlouhodobému nedostatku nabídky a silné poptávce po špercích.

Dle výroční zprávy o investičním trhu s diamanty v roce 2020 se těžba surových diamantů snížila o 20%, což vedlo k vyčerpání zásob suroviny. Opatření Covid-19 si navíc vynutila přechodná uzavření některých ložisek. Trvalé uzavření dolu Argyle v Austrálii – který představoval až 10 % celosvětové produkce – rovněž narušilo nabídku.

V prvních devíti měsících roku 2021 nedostatek suroviny zvýšil ceny broušených diamantů o více než 10 %.

Společnost Alrosa v současné době hlásí plné zotavení prodejů po období pandemie. Dle situace na trhu očekává příznivé podmínky pro trvalý růst cen diamantů i v dlouhodobém horizontu.

Podle informace generálního ředitele společnosti De Beers Bruce Cleavera pokračující silná poptávka po špercích zvyšuje poptávku po dalších surových diamantech.

Letošní prodej za prvních 9 měsíců na trhu v USA oproti roku 2019 vzrostl o 50%. Čína zaznamenala nárůst prodeje o 10%.

Globální meziroční nárůst prodeje šperků by měl letos dosáhnout 23%.

Poptávka po diamantech a diamantových špercích se drží celosvětově stále vysoko i z důvodu očekávaného růstu cen vlivem inflace.

Podle výhledu zveřejněného společností Bain & Co. se očekává, že deficit dodávek surových diamantů se během příštích 10 let zvýší. V případě konzervativního vývoje poptávky a zároveň optimistického vývoje produkce bude poptávka stále převyšovat možnosti nabídky.

To znamená, že problém rozšiřujícího se deficitu vyřeší především růst cen surových a broušených diamantů.

Z tohoto pohledu tedy diamanty zůstávají nadále i v dlouhodobém časovém horizontu velmi bezpečným a spolehlivým ochráncem hodnoty vložených peněz.

Facebook
YouTube
Instagram